Lech Wałęsa, pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność“, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były Prezydent Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, odebrał w sobotę 6 maja w Akwizgranie przyznaną mu przez europejską Polonię honorową nagrodę Polonicus za całokształt swojej działalności oraz za zaangażowanie na rzecz wzmacniania jedności europejskiej. Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się już po raz dziewiąty podczas sobotniej Gali Polonii w sali koronacyjnej Karola Wielkiego.
Ponadto Nagrodę Polonicus otrzymali:
Agnieszka Holland - światowej sławy polska reżyserka i scenarzystka filmowa, laureatka Srebrnego Lwa na Berlinale 2017, za jej znaczący wkład w światowy rozwój sztuki filmowej.
Werner Jostmeier MdL - przewodniczacy grupy parlamentarnej NRW-Polska w parlamencie Nadrenii Północnej-Westfalii, za zaangażowanie w dialog niemiecko-polski.
Aldona Głowacka-Silberner, przewodnicząca Biura Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze i w Dolnej Saksonii, za jej wieloletnie zaangażowanie dla Polonii w Niemczech.
Lech Wałęsa zaapelował do społeczności niemieckiej by jako najsilniejsze państwo wzięła na siebie odpowiedzialność za losy Europy i wyzbyła się wreszcie kompleksów. W imieniu Agnieszki Holland Nagrodę Polonicus 2017 odebrała córka Katarzyna i przekazała video-listem przesłanie artystki. Werner Jostmeier odbierając nagrodę Polonicus zobowiązał się jeszcze bardziej angażować w dialog europejski. Natomiast wyróżniona Polonicusem „Aldonka” podkreśliła istotną rolę organizacji polonijnych na rzecz utrzymania polskości w nowej ojczyźnie z wyboru.
"Wyrażając wspólną opinię podkreślam, że Polacy mieszkający w Europie, chcą Polski rozważnej, roztropnej, kierującej się prawem wzmacniającym demokrację w ramach Unii Europejskiej." - powiedział szef jury nagrody Polonicus Wiesław Lewicki.
Nagrody Polonicus przyznawane są od 2009 roku. Dotychczas to wyróżnienie otrzymało 36 osób z Polski, Niemiec i innych krajów, w których mieszkają Polacy. Do laureatów z lat ubiegłych należą m. in. acybiskup senior Opola Alfons Nossol, językoznawcy prof. Jan Miodek i prof. Władysław Miodunka (UJ) oraz reżyser Andrzej Wajda, pierwsza dama polskiej sceny Krystyna Janda, tłumacz literatury Karl Dedeciusz, znawca historii Europy Norman Davies, b.rektor Uniwerytetu Viadrina prof. Gesine Schwan, ekonomista prof. Leszek Balcerowicz, b. Przewodniczący Perlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, ks. Rektor Stanisław Budyń, prof. Piotr Małoszewski z Chrześcijańskiego Centrum, a także działaczka polskiej mniejszości na Białorusi Andżelika Borys, TV-Polonia i Stowarzyszenie Wspólnota Polska.
Leżący na styku granic Niemiec, Holandii i Belgii Akwizgran (Aachen) był na przełomie 8. i 9. stulecia siedzibą cesarza Karola Wielkiego. Władca Franków, uznawany do dziś za symbol europejskiej jedności, stworzył w Europie Zachodniej państwo nawiązujące do starożytnego imperium rzymskiego. Wiesław Lewicki ogłosił po raz kolejny Akwizgran europejską stolicą Polonii.
Redakcja Polonia Viva