Miejsce Polski jest w sercu, a nie tylko na mapie Europy! Donald Tusk: zaangażowany, przekonany i przekonywujący Europejczyk. Biografia Donalda Tuska, jego błyskotliwa kariera polityczna, jest przykładem na to, że można zdobyć szczyty nie wywodząc się z nich. Wystarczy tylko być w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie, w gronie nie mniej odpowiednich osób i wyróżniać się w tłumie „tym czymś”. Życiorys Tuska jest z całą pewnością potwierdzeniem każdej z powyższych tez. Były premier podjął wyzwanie swoich czasów, jako człowiek niezywkle elokwentny i inteligentny włączał się w procesy społeczno-polityczne demokracji ludowej, które dowiodły go na wyżyny polityczne III i IV RP, a od 2014 na europejskie szczyty.
Donald Franciszek Tusk urodził się 22 kwietnia 1957 w Gdańsku, studiował Historię na miejscowym Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas studiów poznał swoją obecną małżonkę, Małgorzatę, z którą ma dwoje dzieci. Już w czasach studenckich angażował się w działalność przeciwko reżimowi komunistycznemu, współpracując z podziemnymi związkami zawodowymi, a w 1980 roku współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów, które w późniejszym okresie stało się częścią Solidarności, a Tusk przewodniczącym formacji w swoim miejscu pracy – Wydawnictwie Morskim - dla którego pracował jako dziennikarz. Po ogłoszeniu stanu wojennego przez generała Jaruzelskiego, spotkał go tożsamy los, jak ówczesną opozycję, internowano go i aresztowano, nie mniej jednak tylko na kilka dni... Odzyskał wolność na mocy amnestii dla wieźniów politycznych. Wolność wprawdzie odzyskał, za to stracił posadę w wydawnictwie, ze względu na swoją działalność w podziemiu politycznym. Przez ok. 7 lat pracuje fizycznie, najpierw przez rok jako sprzedawca chleba, poźniej aż do 1989 roku jako „alpinista przemysłowy” w Spółdzielni „Świetik”, firmie założónej przez gdańską opozycję liberalną, m.in. Macieja Płażyńskiego współzałożyciela Platfromy Obywatelskiej i marszałka sejmu III w latach 1997-2001, tragicznie zmarłego w Katastrofie Smoleńskiej.
W 1983 roku wychodzi pierwszy numer „Przeglądu Politycznego”, miesięcznika propagującego liberalizm gospodarczy i zasady liberalnej demokracji; Donald Tusk był jednym z inicjatorów czasopisma. Krąg osób, skupionych wokół „Przeglądu”, to poźniejsi czołowi politycy polskiej sceny politycznej, m.in. założyciele Kongresu Liberalno-Demokratycznego (KLD) – pierwszej partii proeuropejskiej w historii najnowszej Polski, kolejno Unii Wolności i w końcu Platformy Obywatelskiej; wśród nich nieprzerwanie Donald Tusk. Kolejne lata kariery politycznej, to m.in. 1991 przewodnictwo KLD, mandat posła na sejm RP, 1997-2001 wicemarszałek sejmu, 2003 szef Platformy Obywatelskiej, 2007-2014 premier RP, pierwszy wybrany na reelkecję. A od 2014 roku Przewodniczący Rady Europejskiej, w 2017 ponownie wybrany na 2,5 letnią kadencję na tym stanowisku.
W 2010 roku Donald Tusk został uchonorowany prestiżową nagrodą im. Karola Wielkiego, jako trzeci Polak, obok W. Geremka i Jana Pawła II.
Donald Tusk fascynuje się piłką nożną i historią, obie dyscyliny uprawia czynnie i z pasją. w latach 90-tych wydał kilka publikacji na temat historii Gdańska. Szanuje Polskę, ceni Europę jest zagorzałym orędownikiem zjednoczonej Europy. Nie mniej jednak obok obywatelstwa polskiego i europejskiego fascynuje go przynależność regionalna, korzenie jego rodziny wywodzą się z Kaszub, a rodzina jest dla niego zdecydowanie najważniejszym z filarów w życiu, również politycznym.
Joanna Szymanska
Foto Andreas Herrmann (Stadt Aachen)